صفحه اصلی > بهداشت بدن و بهداشت فردی و سلامت جسمانی : بهداشت واژن چیست؟| سهدا

بهداشت واژن چیست؟| سهدا

بهداشت واژن زنان

بهداشت واژن به مجموعه‌ای از اقدامات و نگرش‌های بهداشتی مرتبط با مراقبت از واژن یا عضو تناسلی زنانه است. واژن یک قسمت حساس و مهم از بدن زنانه است، و مراقبت از آن اهمیت زیادی دارد. بهداشت واژن مهم است زیرا به حفظ سلامت و راحتی زنانه کمک می‌کند و می‌تواند به جلوگیری از مشکلات مرتبط با واژن کمک کند. سهدا در این مقاله همه چیز را در رابطه با بهداشت واژن و نحوه شستشوی آن اشاره می‌کند. با مجله سلامت سهدا همراه باشید.

شستشوی واژن چگونه است؟

شستشوی واژن باید با دقت و با رعایت اصول بهداشتی انجام شود. در ادامه توضیح مراحل اصولی شستشوی واژن آمده است:

 • شستشو دستی: ابتدا دست‌های خود را به دقت بشویید. برای این کار از صابون ملایم و آب گرم استفاده کنید و دست‌ها را به خوبی بشویید.
 • آماده‌سازی: پیش از شروع شستشو، بهتر است کمی آب گرم جمع کنید. می‌توانید از یک دستشویی واژن ملایم استفاده کنید یا از یک لیوان بزرگ استفاده کنید. همچنین، یک حوله نرم تمیز نیز نیاز دارید.
 • تمیز کردن واژن: واژن باید به دقت با آب گرم شسته شود. برای این کار، وقتی در حمام هستید، آب گرم را بر روی منطقه واژن می‌ریزید و به دقت با دستانتان بشویید. از حرکات ملایم دایره‌ای استفاده کنید و خیلی خشک نکنید.
 • عدم استفاده از صابون: برای شستشوی واژن، از صابون‌ها و محصولات شوینده قوی خودداری کنید. واژن دارای تعادل میکروبی است که نباید تخریب شود. صابون‌ها و مواد شوینده قوی می‌توانند این تعادل را تخریب کنند و باعث التهاب و تغییر در pH واژن شوند.
 • پس از شستشو: پس از شستشو، منطقه واژن را با حوله نرم و تمیز خشک کنید.
 • تعویض لباس داخلی: لباس داخلی خود را همیشه تازه و تمیز نگه دارید. لباس داخلی نخی را ترجیح دهید.
 • جلوگیری از تماس با عوامل عفونتی: از استفاده از حفاظت‌های جنسی مانند کاندوم در مواقع نامطمئن استفاده کنید تا از عفونت‌های جنسی جلوگیری کنید.
 • علائم نگران‌کننده: اگر با آفت، خارش، بوی نامطبوع، یا تغییرات عجیب دیگر در واژن خود روبرو شوید، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

رابطه‌ی جنسی و جلوگیری از عفونت

رابطه جنسی ممکن است با انتقال عفونت‌ها از یک فرد به فرد دیگر همراه باشد. برای جلوگیری از عفونت‌های جنسی (STIs)، نیاز به اتخاذ تدابیر ایمنی و بهداشتی دارید. در ادامه توضیحاتی در مورد چگونگی جلوگیری از عفونت‌های جنسی در روابط جنسی آورده شده است:

استفاده از کاندوم : استفاده از کاندوم یکی از اقدامات مؤثرترین برای جلوگیری از انتقال STIs می‌باشد. کاندوم‌ها در دو نوع مختلف (مردانه و زنانه) وجود دارند و می‌توانند جلوگیری از انتقال عفونت‌ها از طریق تماس جنسی را بهبود بخشند.

آزمایش‌های : STI اگر شما یا شریک جنسی احتمال دارید به عفونت جنسی مبتلا شده باشید، می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه کرده و آزمایشهای مربوط به STIs انجام دهید. اگر عفونت تشخیص داده شود، می‌توان به درمان آن پرداخت.

واکسیناسیون: واکسن‌هایی مانند واکسن HPV (هومن پاپیلوماویروس) برای جلوگیری از برخی از STIs و عفونت‌های مرتبط با رابطه جنسی وجود دارند. پرسش‌نامه‌ها و مشاوره پزشکی می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

تعداد شرکای جنسی: کاهش تعداد شرکای جنسی و ترکیب منظم شرکای جنسی می‌تواند به کاهش احتمال انتقال عفونت‌های جنسی کمک کند.

توجه به بهداشت شخصی: حفظ بهداشت شخصی، از جمله شستشوی منظم دست‌ها و مراقبت از واژن و منطقه تناسلی، می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌ها کمک کند.

تعامل با شریک جنسی: مهم است که با شریک جنسی به صراحت و روشنی در مورد تاریخچه STIs، آزمایش‌های STIs، و روش‌های محافظتی صحبت کنید.

خودتان را آگاه کنید: آگاهی از علائم عفونت‌های جنسی، اهمیت آزمایش‌های STIs، و نحوه مدیریت و پیشگیری از عفونت‌ها می‌تواند به شما در جلوگیری از انتقال آنها کمک کند.

رعایت نظافت واژن در دوران پریودی

رعایت نظافت و بهداشت واژن در دوران پریودی بسیار مهم است تا از عوارض ناشی از عدم مراقبت مناسب جلوگیری شود. در ادامه توضیحاتی در مورد نحوه مراقبت از واژن در دوران پریودی آورده شده است:

شستشو منظم

در طول دوران پریودی، واژن و منطقه تناسلی باید به دقت شسته شوند. می‌توانید از آب گرم و صابون ملایم برای شستشو استفاده کنید. از حرکات ملایم دایره‌ای استفاده کنید و تنها بخش خارجی واژن را بشویید. نباید داخل واژن شستشو انجام دهید، زیرا این ممکن است به تخریب تعادل میکروبی واژن منجر شود.

تعویض پد بهداشتی

استفاده از پد ماهیانه به منظور جلوگیری از لکه‌های خونی و حفظ نظافت مناسب ضروری است. پد را به مدت 4 تا 6 ساعت یا به تعداد مشخص تعویض کنید تا از ایجاد بوی نامطبوع و رشد باکتری‌ها جلوگیری شود.

استفاده از محصولات نظافتی

می‌توانید از محصولات نظافتی خاص برای دوران پریودی مانند مرطوب‌کننده‌ها یا شستشوی مخصوص واژن استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که محصولات انتخابی برای استفاده در منطقه حساس مناسب هستند و مطابق با توصیه‌های پزشک یا جواز FDA (اداره غذا و داروی آمریکا) هستند.

تعویض لباس زیر

لباس زیر خود را به انتظام تعویض کنید. لباس زیر نخی و تنفس‌پذیر را انتخاب کنید تا از تعریق بیش از حد و رشد باکتری‌ها جلوگیری شود.

مراجعه به پزشک

اگر مشکلاتی همچون خونریزی شدید، درد شدید یا علائم نگران‌کننده دیگر دارید، به پزشک مراجعه کنید.

از چه سنی باید مراقبت بهداشت واژن را آغاز کرد؟

مراقبت و روتین بهداشت واژن باید از سنان کمی آغاز شود و ادامه پیدا کند. این مراقبت‌ها معمولاً از دوران نوجوانی یا شروع دوره قاعدگی شروع می‌شود. اینکه چگونه بهداشت واژن باید انجام شود، به میزان رشد و تغییرات فیزیکی واژن در طی سنین مختلف بستگی دارد.

 • در دوره نوجوانی (معمولاً در سن حدود ۱۲-۱۴ سالگی)، دختران با تغییرات در واژن و شروع دوره قاعدگی آشنا می‌شوند. در این مرحله، آموزش‌های پایه در مورد بهداشت واژن به نوجوانان مفید است. این شامل مواردی مانند شستشوی منظم واژن با آب و صابون ملایم و اهمیت تغییرات دوره قاعدگی برای بهداشت واژن می‌شود.
 • در دوره بزرگتری، مانند سنین ۱۸-۲۵ سالگی، بهداشت واژن به صورت مستقل تازه می‌آموزند. در این سنین، شستشوی منظم واژن، اهمیت استفاده از محصولات بهداشتی مناسب و مراجعه منظم به پزشک جهت بررسی‌های عادی از مراقبت‌های بهداشت واژن مهمی می‌شوند.
 • توصیه مهمی که در هر سنی باید مد نظر داشته باشید این است که بهداشت واژن نیازمند محصولات نرمال و طبیعی است. استفاده از صابون‌ها و محصولات شیمیایی قوی ممکن است تعادل میکروبی و pH واژن را تخریب کند و منجر به عوارض ناخوشایندی شود. همچنین، تا زمانی که علائم نگران‌کننده‌ای وجود ندارد، از شستشوی داخل واژن خودداری کنید.

تذکر: استفاده از کاندوم به تنهایی ممکن است از انتقال بسیاری از STIs جلوگیری کند، اما برخی از عفونت‌ها مانند هرپس و تعدادی از نوع‌های HPV از مستقیمی‌ترین مسیرهای انتقال برخوردارند. بهترین راه برای جلوگیری از انتقال عفونت‌های جنسی، ترکیب چند روش (مانند کاندوم همراه با واکسیناسیون و آزمایش‌های STIs) است. همچنین، مهم است که با پزشک خود در مورد تدابیر محافظتی مناسب و تست‌های STIs مشورت کنید.

admin_sahdablog

پست های مرتبط

تاثیر ورزش سالمندان| سهدا

ورزش سالمندان چیزی بیش از یک فعالیت جسمانی نیست؛ بلکه یک کلید…

بهترین زمان خواب| سهدا

اگر به یک شب زیبا و آرامی دعوت شوید، توصیه می‌شود که…

۲۸ آذر ۱۴۰۲

چکاپ دوره ای دندان| سهدا

آیا می‌خواهید بهداشت دندان‌های خود را بهبود بخشیده و از بروز مشکلاتی…

دیدگاهتان را بنویسید